© 2026 - Teaching Innovation, IDC

​The Future of Online Education
for anyone, anywhere, anytime

האוניברסיטה תהפוך למקום
של מפגש אינטלקטואלי

The Best Open Online Courses -
oursera, Udacity, edX Review

MOOC והעולם המתהפך

מה זה MOOC?

massive open online courses (קורסים מקוונים פתוחים לקהל הרחב) הם מגמה חדשה בהתפתחות האקדמיה אל מעבר לגבולות המוכר, שפרצה לעולם בשנת 2012.

קורסים אלו מציעים הוראה איכותית, בקצב אישי: לכל אחד, בכל זמן ובכל מקום, ובשנים האחרונות כל האוניברסיטאות המובילות (MIT, סטנפורד, פרינסטון, ייל, הארווארד, דיוק וכו') מציעות קורסים מסוג זה, המועברים על ידי המרצים הטובים בעולם.

נכון לסוף שנת 2017, ישנם כ-9,500 קורסי MOOC, שפותו ע"י מעל 800 מוסדות אקדמיים מובילים.

הפלטפורמות המרכזיות זוכות לפופולריות רבה, ומציגות ממוצע נרשמים של עשרות אלפים לקורס. עם זאת, חשוב לציין שאחוזי הנשירה מהקורסים הוא גבוה במיוחד (הנתונים מראים שרק כ-7% מהסטודנטים הנרשמים למסלול החינמי הפתוח לכל, מסיימים את הקורס).

במרבית הפלטפורמות מוצעים שני מסלולי רישום

> מסלול ללא תשלום: מסלול זה מקנה גישה מלאה לתכני הקורס / המסלול (למעט חלק מפעילויות ההערכה).

> מסלול בתשלום (עשרות דולרים לקורס / למסלול): במסלול זה, העומדים בדרישות הקורס  / המסלול מקבלים תעודת סיום רשמית מהמוסד המציג את הקורס. 

מהו המודל העסקי?

ההשערות הן שחלק גדול מההכנסות של מיזמים אלו ינבעו מגביית תשלום מהלומדים עבור הזכות להיבחן ולקבל נ"ז אקדמיות עבור הקורס.

בנוסף, צפויות הכנסות מהמידע הנאסף על הלומדים וביצועיהם. לדוגמה: גביית עמלת תיווך ממעסיקים פוטנציאליים שיבקשו לקבל נתונים על בוגרים "מצטיינים" (וזו רק ההתחלה של ההכנסות מ-Big data).

החל משנת 2017, מרבית פלטפורמות ה-MOOC המובילות החלו להציע ננו-תארים לנושאים ספציפיים, בתשלום של מאות דולרים. מדובר בתארים לא רשמיים המורכבים מ-5-6 קורסים אקדמיים.

הידעת?

אחד מקורסי ה-MOOC הראשונים בעולם, הושק בשנת 2005 על ידי פרופ' שמעון שוקן, דיקן מייסד של בי"ס למדעי המחשב במרכז הבינתחומי, יחד עם פרופ' נועם ניסן.

 

הקורס From Nand to Tetris מציע תוכנית לימודים פרויקטאלית של 14 שבועות, במהלכה לומדים הסטודנטים לבנות מחשב, החל משלב החומרה הבסיסית, ועד לתכנות

והרצת משחקי מחשב, כגון טטריס.

אתר הקורס: www.nand2tetris.org

קורסים פתוחים לקהל הרחב

מיזם פרטי שפעילותו הרשמית החלה ב-2012 על ידי שני פרופסורים למדעי המחשב מאוניברסיטת סטנפורד (אחת מהן היא דפנה קולר, הישראלית), ומספק פלטפורמה חדשנית המאפשרת העברת קורסים אוניברסיטאים לקהל הרחב, תוך התבססות על תפיסות פדגוגיות עדכניות וחדשניות.

זיהוי חכם של סטודנטים (מניעת העתקות / התחזות)

בכדי להתמודד עם שאלת האמינות קורסרה החלה להפעיל תוכנית מיוחדת של "זיהוי חכם" של משתמשים, הנעשה ע"י טכנולוגיות מתקדמות, כדוגמת: זיהוי ע"י מצלמת וידאו ו"תבניות" ההקלדה של המשתמשים. על תוכנית זו היא גובה מהסטודנטים סכום של עשרות דולרים (עבור ההכרה).

קורסים פתוחים לקהל הרחב

מיזם ללא מטרת רווח, שפעילותו החלה ב-2012, בשותפות ע"י MIT ו-Harvard, ומציע קורסים אוניברסיטאים לקהל הרחב. בנוסף, המיזם משמש כמרכז החוקר את ההשפעה של הטכנולוגיה על תהליכי הוראה ולמידה.

מדובר בפרויקט עתיר משאבים (בשלב הפתיחה הוקצו לו כ-60 מיליון דולר), שמפתח פלטפורמת למידה "קוד פתוח" בעלת מודולים רבים (אתרי קורס, פורומים, ויקי-קורס, איסוף וניתוח נתוני למידה וכו') וצפוי לתפוס מקום מוביל במגמה העולמית. המטרה המוצהרת והשאפתנית היא להגיע לכמיליארד סטודנטים.

כמו כן, המיזם הצהיר על הקמת קונסורציום רחב לשיתוף ידע שייקרא X Universities, ובו יקחו חלק האוניברסיטאות שיצטרפו למיזם.  

יש לציין שמיזם "קמפוס" (פלטפורמת הלמידה הלאומית) שהוקם ע"י "ישראל דיגיטלית", מתבסס על שת"פ עם EdX העולמית.

קורסים פתוחים לקהל הרחב

מיזם פרטי שפעילותו החלה ב-2012, ע"י 3 מרצים מסטנפורד שחלמו לחשוף את הקהל הרחב לתכנים איכותיים, ומגדירים את פועלם כחיבור בין דמוקרטיה לחינוך.

המיזם פרץ לתודעה העולמית כשלקורס הראשון והיוקרתי, "מבוא לאינטיליגנציה מלאכותית" שלאוניברסיטת סטנפורד, נרשמו מעל 160,000 סטודנטים, מ-190 מדינות.

הקורסים אינם נשענים על ספרי לימוד וכל החומר הנדרש ללימוד מוצג באתר הקורס. 

בנוסף לתוכן האיכותי, Udacity מפעילה תוכנית מעסיקים, המקשרת בוגרים לבין חברות היי-טק.